18-09-2019, imieniny dzisiaj obchodza: Irena, Stanislaw, Józef


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

CETUŃ – CZEKAJĄCE SAMOTNE SERCA
CETUŃ – CZEKAJĄCE SAMOTNE SERCA

   Przepiękny pałac zbudowany w stylu neogotyckim z przełomu XIX i XX wieku, jest umieszczony na terenie zabytkowego parku o powierzchni ok. 3 ha, nad jeziorem Cetuń Wielkie. Wnętrze pałacu zachowało wiele oryginalnych ozdób z okresu świetności tej budowli m. in. stylowe kominki.  


Ten pałac posiada już swoją współczesną historię. W latach  1960-70 i 80-tych służył jako miejsce relaksu, rozrywki, a przede wszystkim hulanek i swawoli ówczesnych decydentów. W głębokiej, leśnej głuszy, daleko od  natrętnych widzów i tzw. plebsu, władza bawiła się przy suto zastawionych stołach, niejednokrotnie przez kilka dni i nocy. Tam też w okresie Centralnych Dożynek w Koszalinie w 1975 roku rezydowały najważniejsze głowy w państwie: Gierek, Jaroszewicz, Jabłoński i ich zastępcy. Wiem z opowiadań znajomej kelnerki, że takich potraw jakie im serwowano nie widziała za swojego długiego, kelnerskiego  życia.

 

w trakcie imprezy NOC KUPAŁY-barwnie i kolorowo


   Wreszcie  przemiany i od 1983 roku wprowadzono tam osoby poszkodowane przez los, czyli utworzono Dom Pomocy Społecznej. Cetuń oddalony jest 8 km od Polanowa i 35 km do Koszalina. Posiada 80 miejsc dla osób przewlekle  somatycznie chorych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. Mieszkańcy w czasie swojego pobytu korzystają z rehabilitacji i sali terapii zajęciowej. Mają do dyspozycji dwie świetlice, stołówkę i kaplicę, zapewnioną opiekę lekarza rodzinnego, oraz dostęp do lekarzy specjalistów.

 

Uczestnicy- mieszkańcy DPS przed spotkaniem z Jerzym Zelnikiem


   Za oknami tego pałacu kryje się wiele nieraz tragicznych historii ludzi, o których często zapominają  bliscy, znajomi, rodziny a wydaje mi się, że nieraz sam Bóg. Mają tam wszystko, za wyjątkiem serc najbliższych.


Postanowiłem odwiedzać ten DOM, wraz z ludźmi znanymi, lubianymi i podziwianymi z dużego i małego ekranu. Każda  godzina  spędzona z mieszkańcami niesie im radość, rozrywkę i zapomnienie o ich położeniu. 

 

spotkanie z Wojciechem Siemionem - uwielbiał ten DPS


Nawiązałem kontakt z Panią Iwoną Tygielską /pracownik odpowiedzialny za działania społeczno rozrywkowe w DPS-ie/ - i tak się zaczęło. Potem prawie  niezastąpiony Andrzej Bidulski – prowadzący koncerty, tańczący, śpiewający, wraz z  Andrzejem Nowakiem, muzykiem. Za Jego kadencji od 1997 roku odbyło się najwięcej spotkań. A gościli w Cetuniu: Kilkakrotnie ś.p.Wojciech Siemion, Jerzy Zelnik, Emilia Krakowska, Hanna Śleszyńska, Katarzyna Bujakiewicz, Magda Stużyńska, ś.p. Daria Trafankowska, kilkakrotnie znakomity Edward Hulewicz, Krzysztof Cwynar, Radek Pazura, Anna Maria Adamiak i  wielu innych. Wszyscy znani i lubiani koncertują tam charytatywnie. W Cetuniu z koncertami dla mieszkańców byłem ponad trzydzieści razy. Za każdym razem cieszyłem się z uśmiechu na Ich twarzach. A były momenty różne. Przewesołe Noce Świętojańskie z konkursami, zabawami, puszczaniem wianków.

 

 

Nie chwaląc się, na pierwszej takiej imprezie zostałem uhonorowany /pierwszy/ jako PRZYJACIEL DOMU. Mam specjalny certyfikat plakietkę, po mnie dopiero jako trzeci ten tytuł otrzymał Starosta Koszaliński …a co!!!

 

W TAKIM STROJU STRASZYŁEM MIESZKAŃCÓW DPS-u


   Rok rocznie przed Bożym Narodzeniem staram się dotrzeć do Cetunia  na spotkanie mikołajkowe. Dzięki ludziom DOBREJ WOLI jak: Elżbieta Szafarz Marczyk - Archiwum "Dokument", Grażyna i Ryszard Mongiałłowie, Robert Bodendorf - prezes koszalńskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej ,Arkadiusz Klimczak "AK-TEL", Rafał Sawczuk "Insta Serwis", Bartosz Kobylarz "KORA Transport", a przede wszystkim Dyrektor TORG Koszalin p. Mariusz Dobrzyński, oraz Kierownik TORG  2 - Ewa Wachowska. Przygotowuję upominki, skromne paczuszki i przebierając się za Świętego Mikołaja  wręczam /w towarzystwie gościa/ prezenty mieszkańcom. Na jednej z takich imprez, jedna z Pań  podeszła mówiąc: „…OD CZTERDIESTU  LAT NIE DOSTAŁAM OD Mikołaja prezentu…” i pocałowała mnie w rękę. JAK JA SIĘ CZUŁEM  !!! ???

 

Barbara Wrzesińska rozdaje autografy wielbicielom


Innym razem, dość śmieszna i niedwuznaczna sytuacja – Jarek /chyba najmłodszy podopieczny Ośrodka/ po zakończeniu występu podszedł do mnie wręczając przez siebie wykonaną rzeźbę mówiąc: ”…daję Panu mojego ptaszka…” /śmiech na sali/,/a była to rzeźba ptaka z korzenia drzewa/. Zawsze przy wjeździe do pałacu, czekała na nas Ania. Zawsze uśmiechnięta, prosiła abym przysyłał do niej kartki jak będę gdzieś w trasie. Przysyłałem. Jaka  była szczęśliwa. W 2011 roku przyjechałem ze wspaniałą mezzosopranistką Anna Marią Adamiak, ale dla Ani miałem prezent SPECJALNY /jak zawsze/. Pytam Andrzeja Nowaka: gdzie Ania? Odpowiedział: „…czeka na sali”. Poszedłem do tej Sali kominkowej a tam Ania ale  nie ta . Ania o którą pytałem , dwa miesiące wcześniej zmarła. Smutna to była dla mnie impreza MIKOŁAJKOWA.

 

 

   Mam  wiele jeszcze propozycji – bo tym ludziom się należy. Współpracowałem z kilkoma dyrektorami. Pierwszego znałem tylko z rozmów telefonicznych. Następna przesympatyczna Pani Jolanta Wyszyńska, zawsze nam towarzyszyła przy koncertach częstując produktami wspaniałej cetuńskiej kuchni. Natomiast dyrektor mgr Józef Niwiński, to prawdziwy SKARB Ośrodka. Doskonały gospodarz – wymienił wszystkie okna w pałacu - a neogotyk jak wiadomo ma specyficzne wymagania. Założył windę, zmniejszył pokoje administracji na rzecz miejsc dla pensjonariuszy – jeszcze tylko elewacja i pałac będzie jak na  przełomie XIX i XX wieku. OBY SIĘ POWIODŁO.   

 

Spotkanie z Radkiem Pazurą oraz wyjazd ze spotkanie-zadowoleni my obaj imieszkańcy

 

 Niektórzy znajomi żartują, że przygotowuje sobie miejsce na przyszłość. Mylą się, mam wspaniałą rodzinę,  a co za tym idzie ZABEZPIECZENIE/jak mówi znany polityk-wicepremier/. Ale trzeba mieć otwarte serce . Mam prośbę do czytających: Pamiętajcie o Tych co zostali zapomniani – Oni czekająca na iskierkę serca od Was - adres znajdziecie  w Internecie 

 

Jeżeli macie Państwo ochotę, możliwość i gorące serce ,możecie pomóc przy realizacji najbliższej imprezie MIKOŁAJKOWEJ w  Cetuniu. W dniu 6 grudnia  pragniemy ,oprócz Mikołaja ,mieszkańcom DPS-u zaprezentować najmłodszego pianistę-WIRTUOZA Wiktora Sommera, który  zagra znakomity, sprawdzony, nagradzany  repertuar, a wraz ze swoim Ojcem Waldemarem zagrają popularne kolędy polskie.

KONTAKT -   janart222@interia.pl  Z góry dziękuje


Tekst. Janusz Pietrzykowski

Foto  archiwumJPparis_, 22-09-2012, odsłon: 8314

Komentarze
Janusz P
24-09-2012, 10:29:04
Jeżeli ktoś ma ochote pomóc /skromne fundusze,słodycze czy małe upominki-maskotki-suveniry świąteczne/ proszę o kontakt mailowy- zgłosze się.janart222@interia.pl -Każda drobna rzecz spowoduje uśmiech na twarzy podopiecznych a w ich sercu pozostanie wdzieczność -JA Z GÓRY DZIĘKUJE -Janusz

m.blazejewski - dar167@wp
04-07-2016, 14:54:12
interesują mnie losy pałacu a zwłaszcza jego mieszkańców zaraz po zakończeniu II wojny światowej
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki