18-09-2019, imieniny dzisiaj obchodza: Irena, Stanislaw, Józef


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

Tragedia – Dworek Wojciecha Siemiona w Petrykozach spalony
Tragedia – Dworek Wojciecha Siemiona w Petrykozach spalony

4 marca godzinie 7-ej  dostałem telefoniczną informację od Józefa Plessa –cyt: ,sąsiada  „…dworek Siemiona płonie..”


Dzień ten stał się w moim umyśle powtórką dnia tragedii w której zginął Wojciech Siemion. Obiekt ten był dorobkiem całego życia artysty. Wiejska Galeria Sztuki (bo tak ją nazwał),  mieściła wybitne dzieła najwspanialszych artystów różnych epok – od Fałata, Grottgera, Malczewskiego, Wyspiańskiego czy Berezowskiej  do  nam współczesnych Dudy Gracza a nawet  prac naszych, koszalińskich malarzy i rzeźbiarzy. Wojciech Siemion własnymi rękoma rekonstruował ten dworek trzymając się konwencji  i stylu w odbudowywaniu zgodnych z wymogami ówczesnej architektury. To Mu się udało. Wyposażył w epokowe meble i sprzęt adekwatny do stylu budowy. Dworek odwiedzało tysiące  miłośników  sztuki a wieczory wigilijne, sylwestrowe czy okolicznościowe uwielbiane były przez artystów, dziennikarzy czy też miłośników  sztuki.


Żal i wielka szkoda. Niebawem miną trzy lata od śmierci aktora. Gdyby zobaczył efekt czerwonego kura, zapewne serce jego by nie wytrzymało. Ogień ukazał się na zapleczu garażu, gdzie  zainstalowany był piec CO i poprzez garaż, dalej zielony pokój, oranżerie,  przemieścił się na górne piętro do galerii współczesnej czyniąc jej spustoszenie. Szczęście w nieszczęściu, że przeszedł bokiem na piętro. Strażacy nie tylko gasili żywioł ale i ratowali dzieła, narażając się na niebezpieczeństwo, toteż  część dzieł  została uratowana i zabezpieczona w Radziejowickim Pałacu.

 

Dworek w dniu 04.03.2013


OBY UDAŁO SIĘ ODNOWIĆ DWÓR I OBY POWRÓCIŁ DO ŚWIETNOŚCI SPRZED  4-GO MARCA.W. Siemion poświęcił Jemu całe  życie. Może i społeczeństwo  pomoże  w odnowieniu i rekonstrukcji.

 

Toż to NASZE DOBRO NARODOWE!!!

 

Janusz Pietrzykowski

 paris_, 05-03-2013, odsłon: 8120

Komentarze
Dana
05-03-2013, 20:09:48
Oj, jak żal! Byłam tam raz, to magiczne miejsce... Kto to teraz odbuduje? Dobrze, że pan Wojciech tego nie widział...Tak kochał swój dworek, ogród, warzywnik...
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki