28-05-2020, imieniny dzisiaj obchodza: Augustyn, Jaromir, Wilhelm


                                                        Chcesz się podzielić czymś z naszymi czytelnikami ?? Zadzwoń 516 955-325


 

 

Płomienne ptaki Hasiora
Płomienne ptaki Hasiora

To pomnik, którego twórcą jest Władysław Hasior - jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich artystów współczesnych. . Stworzone przez artystę w 1977 r. Płomienne ptaki stanęły samotnie na pustym wzniesieniu, obecnie na tle budynków Politechniki Koszalińskiej. Awangardowa twórczość Hasiora na  trwale wpisała się w historię sztuki współczesnej.. Koszalińskie Płomienne ptaki przy okazji ważnych uroczystości płoną naprawdę. W specjalnych zagłębieniach rzeźb-konstrukcji, rozpala się w trakcie plenerowych imprez,  ogień. Dziś turystów witają błękitno-czerwone rzeźby odbijające się w szklanych ścianach gmachu uczelni.


Wcześniej , w czasie Jego tworzenia ,elementy pomnika złożone były na koronie  amfiteatru. Nie bardzo były zabezpieczone ,co stało się przyczyną śmiertelnego wypadku chłopca. skaczącego po tych elementach.  Artysta przez kilka miesięcy przebywał w Koszalinie, korzystając z gościnności  hotelu /wówczas JAŁTA”/ i kawiarni Wojewódzkiego Domu Kultury. Tam przy nim zbierała się śmietanka artystyczna Koszalina i w” nocnych Polaków rozmowach/ dzielono się nie tylko  tematami sztuki.


Po  zamontowaniu na wzgórzu ”Ptaków”, wpadłem na pomysł, aby ożywić to dzieło. Napisałem scenariusz, oparty na tekstach koszalińskich twórców .Do tekstów nagranych w Radio Koszalin przez aktorów DIALOGU Jerzego Domina, Jerzego Litwina i Jerzego Bokieja , przy olbrzymiej pomocy redaktora muzycznego Radia Witka Stachowskiego i realizatora Takisa Grancarisa , stworzyliśmy podkład słowno muzyczny , zgrany na taśmie szpulowej , do odtworzenia w czasie próby i inscenizacji. Nagłośnieniem zajęła się Telekomunikacja Polska, stawiając na stelażach ogromne głośniki równolegle do  ul. Gdańskiej oraz  dała do dyspozycji wóz transmisyjny. Oświetleniem zajął się wspaniały fachman w tej dziedzinie Stasiu Jezierski z BTD. Inscenizacja /każda inna/była prezentowana czterokrotnie od 1977-1980 roku. Aktorami, znani i lubiani aktorzy Teatru Propozycji  „Dialog”, natomiast statystami  : 1977r.- uczniowie szkół podstawowych, 1978-żołnierze z Jednostki  Wojskowej, 1979 – uczniowie liceum Dubois,  a w 1979 – uczennice Liceum Pielęgniarskiego w Koszalinie. Ta ostatnia inscenizacja najbardziej utkwiła mi w pamięci, gdyż na stokach wzgórza , uczennice w białych fartuszkach –podświetlane na kolorowo,  nadawały wspaniały klimat  imprezy a w finale/zawsze kończyliśmy hymnem Koszalina W. Turowskiego „O koszalińska ziemio moja”/wszystkie panienki wypuściły białe, papierowe ptaki .Na zakończenie każdej inscenizacji . rynienki pomnika  , napełnione uprzednio napalmem ,podpalane zostały  przez młodzież pochodniami – TO BYŁ EFEKT niezapomniany . Jeszcze tylko finał i zapłonęły   reflektory samolotowe, obsługiwane przez wojsko. O tych imprezach,  przez  wiele miesięcy mówiono w różnych środowiskach. Bardzo się cieszę ,że powrócono do  ożywiania pomnika- Jest On jednak pewnym symbolem naszego miasta i dziełem tak wspaniałego artysty.


Foto-Krzysztof Sokołów

Tekst –Janusz Pietrzykowski

 

Młodzież I LO w inscenizacji

 

Jerzy Litwin - aktor TP Dialog

 

żołnierze - statyści Inscenizacji

 paris_, 25-05-2012, odsłon: 5783

Komentarze
Zbych
28-05-2012, 12:30:11
Pamiętam orginał pomnika.Teraz wygląda jak ludowa malowanka,wycinanka czyli kolorowanka.Tego by sobie Hasior nie życzył .Inscenizacje reżyserowane przez Pana -utkwiły mi w pamięci- Tobyło przeżycie -Nie było pokazów pirotechnicznych ale klimat NIE DO POWTÓRZENIE.Pomnik żył.Dzięki za tamte chwile
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający: 

 

 

Szukaj:
Gdzie kupujesz ubrania?
W galerii handlowej
Na bazarze
W sklepie z odzieżą na wagę
W innym miejscu
Nie kupuję ubrań
Za pomocą internetu

Wyniki